• Iş ve iş hayatı verimliliği

  Yayınlayan Enes Yksel 8 August 2022, 12:55 tarihinde

  Merhabalar, ben üniversite hayatım boyunca kötü şartlarda çalıştım. Iş hayatında karşılaştığım sorunlara çözümler bulunmadı ve verimliliğim giderek düştü. İş ile sadece maddi bir bağım var artık. Halbuki bu olmamalı. Manevi anlamda da bir bağ yaratabilmek önemli. Bu anlamda orta ölçekli şirketlere yönelik bir araştırma ve danışma hizmeti vererek verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar yapan bir şirket düşünüyorum. Bu noktada verinin gücünden yararlanmayı ve bu verileri bir sosyolog gözüyle değerlendırebileceğimiz bir platform yaratmak istiyorum. Bu konudaki düşünceleriniz benim için değerli. Şimdiden teşekkür ederim.

  Enes Yksel cevap verdi 7 ay, 3 hafta önce 2 Üyeler · 2 Cevaplar
 • 2 Cevaplar
 • FATMA BUSE BİNAY

  Üye
  8 August 2022, 14:10 tarihinde

  Merhabalar, Fikrinin iş hayatındaki en temel eksikliklerden birinin çözümüne yönelik olduğunu görüyorum. Sosyolog olduğunu tahmin ederek şunu sormak istiyorum; İş hayatındaki duygusal bağ, kişinin bireysel kariyerindeki ilerleyiş bakımından bir risk değil midir? Evet çalıştığımız kurumu sevmek işe bağlılığımızın olması iş performansımızı yükseltecek ve işveren açısından verimlilik sağlayacaktır. Fakat çalışan için bağlılığın artması diğer fırsatların gözden kaçırılmasına sebep olabilir. Belki girişiminde bireysel kariyer analizleri ve ilerleyişlerine yönelik bir bölüm de oluşturabilirsin.

  • Enes Yksel

   Üye
   8 August 2022, 14:57 tarihinde

   Aslında dediğin noktada haklısın ama iş hayatının manevi boyutunun, kişesel hayatımızda az yer kaplamasını istiyorum. Bunun düzeyini ise sadece kişiye ve verdiği emeğe önem verdiğimizi hissettirerek başaracağımıza inanıyorum. Dolayısıyla bir aile ortamı yaratmanın aksine sadece o önemi ve değeri göstererek verimliliğin artışını sağlayacağım. Bununla ilgili çevremde onlarca örneklem var. Bu da bu inancımı kuvvetlendirdi diyebilirim. Buna ek olarak fırsatların kaçması noktasını da şöyle bir açıklık getirmek isterim. Bir işveren diğerinden iyi şartlar sağlamıyorsa çalışan işini değiştirmez. Dolayısıyla verimli emek için bir talep oluşacak. Bu rekabetle birlikte çalışma hayatının daha insancıl olacağını düşünüyorum. Bu arada evet, Data ile ilgilenen bir sosyologum 🙂

'Yeni İşim Girişim 2022 – Beyin Fırtınası' forumu yeni tartışmalara ve yanıtlara kapalı.

Tartışmanın Başlangıcı
0 / 0 cevaplar Haziran 2018
Şimdi