PanelToplulukGirişimcilikSektörlerÇevre ve İklimYağmur sularının arıtılması

 • Yağmur sularının arıtılması

  Yayınlayan Irmak Atakan 17 Ocak 2022, 22:22 tarihinde

  Güvenli içme suyu kaynaklarının azalması tüm dünyayı etkileyen bir sorun. Bu soruna çözüm olarak yağmur suları, su arıtma tesislerinde içilebilir su haline getirilebilir mi?

  Ahmet Baturalp Daban cevap verdi 1 yıl önce 4 Üyeler · 3 Cevaplar
 • 3 Cevaplar
 • Esad Kibar

  Üye
  21 Mart 2022, 15:28 tarihinde

  Elbette getirilebilir. Bu konuda özellikle yurtdışında çokça çalışma var.

 • selahattin kula

  Üye
  17 Nisan 2022, 02:11 tarihinde

  yağmur suları, genellikle yer altı kanalları vasıtasıyla göl, gölet ,baraj gölü gibi yerlere tahliye edilir. zaten içme suyu kaynakları da oralar olur, arıtma yapılarak kullanılır. ama Türkiyede yağmursuyu için bir çok yerde özel kanallar yok, kanalizasyonla birlikte tahliye edilir . bu da bir işe yaramaz. ama çok yoğun yağış oluyor olmasına rağmen avrupada 1 damla suyu boşa vermiyorlar. hatta rusya ve belarusda, kışın yağan karları bile küreklerle kamyonlara doldurup oradan göle attıklarına şahit oldum. Türkiye her geçen sene çölleşme yolunda emin adımlarla ilerlerken ciddi ve somut bir adım malesef ki yok

 • Ahmet Baturalp Daban

  Üye
  20 Mayıs 2022, 09:07 tarihinde

  Yağmur suyu elbette geri dönüştürülebilir. Bunun önündeki en büyük engel maalesef Türkiye’de çoğu yerde fazla yağan yağmurlar kanalizasyon borularına gönderiliyor. Eğer ki yağmursuyu için boru hatları olsa harika bir gelişme olur.